Nasza szkoła
Aktualności Historia szkoły Kalendarium Nasz patron Pracownicy szkoły Samorząd Uczniowski Baza dydaktyczna Dokumenty szkoły Galeria zdjęć
Dla rodziców
Nabór 2017/2018 Do pobrania Rada Rodziców Plany zajęć, godziny pracy Dziennik elektroniczny Podręczniki Zebrania i konsultacje
Kontakt
Mapka okolicy Ważne numery Napisz do nas
Poza lekcjami
Biblioteka i czytelnia Świetlica szkolna Konkursy Koła zainteresowań Gimnastyka korekcyjna Zajęcia integracyjne PCK TPD
Sukcesy
Najlepsi uczniowie Wyniki konkursów Prace literackie Osiągnięcia sportowe Prezentacje multimedialne
Statystyka
Osób on-line: 43
Wakacje już za: 119 dni.
Twoje IP: 54.92.197.82
 
 
 
Koło Montessori
Koło Montessori powstało w związku z prowadzoną od 1.09.2008r. innowacją programowo-metodyczną "Pomóż mi samemu to zrobić". Zajęcia (1 godz. tygodniowo) obejmują wszystkich uczniów klasy objętej innowacją i prowadzone są w dwóch grupach. Cele zajęć są zbieżne z założeniami innowacji tj.: wdrażanie idei pedagogicznej M. Montessori, jej metod i form pracy oraz kształtowanie tzw. przygotowanego otoczenia z pomocami rozwojowymi.
Pedagogika montessoriańska jest niezwykle oryginalna za względu na jej filozoficzno-antropologiczne podwaliny, mające swoje praktyczne przełożenie w personalistycznej koncepcji traktowania wychowanka. Jego osoba znajduje się w centrum zabiegów edukacyjnych, które zmierzają do rozpoznania i ujawnienia całego potencjalu duchowago, jego talentów i zdolności, tego co współczesna psychologia nazywa pełnym spektrum inteligencji wielorakich (por. Howard Gardner).
Praca koła uwzględnia wrażliwą fazę na dociekanie "Dzieci Ziemi", ktora wg Montessori charakteryzuje uczniów w wieku 7-12 lat. Stąd propozycje ćwiczeń ze wstęgami czasu ilustrującymi historię Ziemi, modelami planet wg ich wielkości oraz odległości od Słońca, wykładów panoramicznych z zakresu przyrody, astronomii, geografii, geologii, historii, fizyki, chemii...
Tematyka zajęć obejmuje ponadto zagadnienia językowe, matematyczne z bardzo ciekawymi pomocami rozwojowymi oraz lekcje i ćwiczenia ciszy, uznane za najpiekniejsze odkrycie Montessori. Uczniowie pracują z montessoriańskimi pomocami rozwojowymi, które muszą spelniać szereg zasad: estetyki, ograniczenia, izolacji trudnosci, kontynuacji, porzadku i wolności, transferu, stopniowania trudności oraz kontroli błędów.
w roku szkolnym
2008/2009 2009/2010 2010/2011        
działalność w roku szkolnym 2010/2011
Zajęcia Koła Montessori w roku szkolnym 2010/2011 zdominował cykl ćwiczeń z planimetrii (dział geometrii elementarnej) i "wychowania kosmicznego". Wykorzystując montessoriański materiał rozwojowy: Drewniane kwadraty (I semestr) i Drewniane trójkąty (II semestr), uczniowie badali podobieństwo i równoważność figur, analizowali budowę trójkątów oraz figur z nich powstałych.
Na zajęciach z "wychowania kosmicznego" poznawali pojęcia geograficzne związane z budową i historią Ziemi oraz jej miejscem w Układzie Słonecznym. Fascynujący materiał Wody i lądy pozwalał poznać formy wód i lądów podczas aktywnych doświadczeń. Montessoriański zestaw geograficzny, począwszy od globusów, poprzez puzzlowe półkule, a na kontynentach z wyodrębnionymi państwami oraz mapami kontrolnymi kończąc, stanowił niezwykle ciekawe spektrum pomocy o wyjątkowych walorach edukacyjnych.
Ogólnorozwojowe ćwiczenia, prowadzone w ramach Koła Montessori, potwierdziły ogrom potencjału i zdolności uczniów do samodzielnego, twórczego uczenia się w myśl słów: "Pomóż mi, a sam odkryję świat".
Opiekun koła
mgr Teresa Koniewska
zdjęcia z zajęć koła
fotoreportaż
Toras © 2006-2017. Created by TORAS. Wszelkie prawa zastrzeżone.