Nasza szkoła
Aktualności Historia szkoły Kalendarium Nasz patron Pracownicy szkoły Samorząd Uczniowski Baza dydaktyczna Dokumenty szkoły Galeria zdjęć
Dla rodziców
Nabór 2017/2018 Do pobrania Rada Rodziców Plany zajęć, godziny pracy Dziennik elektroniczny Podręczniki Zebrania i konsultacje
Kontakt
Mapka okolicy Ważne numery Napisz do nas
Poza lekcjami
Biblioteka i czytelnia Świetlica szkolna Konkursy Koła zainteresowań Gimnastyka korekcyjna Zajęcia integracyjne PCK TPD
Sukcesy
Najlepsi uczniowie Wyniki konkursów Prace literackie Osiągnięcia sportowe Prezentacje multimedialne
Statystyka
Osób on-line: 51
Wakacje już za: 119 dni.
Twoje IP: 54.92.197.82
 
 
 
Nasz patron
Jan Paweł II
Nasz Patron - obchody XX lecia pobytu w Skoczowie
Obchody 20. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Skoczowie i 10-lecia nadania Szkole Podstawowej nr 3 imienia tego wielkiego Polaka były niezwykłe i wyjątkowo uroczyste. Do uczczenia tych wydarzeń przygotowywaliśmy się od września 2014 roku, kiedy to zostały ogłoszone gminne konkursy papieskie oraz plany różnorodnych uroczystości i działań.
Szóstoklasiści w ramach szkolnego rajdu górskiego zdobyli Groń Jana Pawła II, wzięliśmy udział w zlocie Szkół Jego imienia, tworzyliśmy na bieżąco kąciki pamięci o papieżu, z których najważniejszym jest Sala Patrona. Zostały także przeprowadzone lekcje o Janie Pawle II, a przez cały maj w naszym szkolnym radiowęźle nadawane były "audycje z Watykanu". Odbyły się ponadto zawody narciarskie "O Puchar Lolka" oraz szkolny konkurs literacki poświęcony wspomnieniom uczniów o Janie Pawle II.
Jednym z istotnych momentów uroczystych obchodów było spotkanie z budowniczymi papieskiego ołtarza na Kaplicówce - inż. Ludwikiem Herokiem i inż. Antonim Kratkim, którzy w auli naszej szkoły dnia 18 maja ( w rocznicę 95. urodzin Jana Pawła II ) opowiedzieli o swojej pracy związanej z przygotowaniem ołtarza do papieskiej pielgrzymki. Ich opowieści dotyczyły również kapliczki św. Jana Sarkandra w piwniczce na rynku oraz Krzyża Papieskiego z Katowic-Muchowca, który 22.05.1985 roku stanął na skoczowskim wzgórzu, czyli dokładnie 10 lat przed przyjazdem Jana Pawła II do naszego miasta. Podsumowaniem spotkania było zwrócenie uwagi na działania upamiętniające pobyt papieża w Skoczowie: pracę Stowarzyszenia "Musica Sacra", budowę kaplicy w Wiślicy z elementów ołtarza papieskiego, postawienie granitowego monumentu na Kaplicówce oraz nadanie naszej szkole imienia Jana Pawła II.
Kolejnego dnia, czyli 20 maja, w sposób szczególny uczestniczyliśmy w szkolnej mszy świętej, podczas której nie zabrakło zaangażowania naszych uczniów, w strojach galowych czytających modlitwy i czytania, śpiewających psalmy oraz pieśni. Obecny był także poczet sztandarowy, dyrekcja i nauczyciele, a naszą modlitwą objęliśmy całą społeczność szkolną.
22 maja był wyjątkowo uroczysty, gdyż w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Patrona z udziałem ważnych osobistości: pana burmistrza Mirosława Sitko, pani burmistrz Anny Stefaniak - Baczy, kierownika Zespołu Jednostek Oświatowych - pana Cezarego Tomiczka, przewodniczącego Rady Miejskiej - pana Rajmunda Dedio, przewodniczącej Komisji Kultury i Oświaty - pani Marii Sobik, księdza proboszcza Antoniego Dewora, księdza prałata Alojzego Zubera, emerytowanej nauczycielki - pani Gertrudy Pisarek, przedstawicieli Rady Rodziców oraz innych szanownych gości.
Akademia utrzymana była w konwencji rozmów prowadzonych między uczniami a nowym chłopcem w klasie, podczas których uświadamiają mu wielkość i zasługi patrona szkoły, do której właśnie zapisali go rodzice. Z dziecięcą swadą, wrażliwością oraz pełnym zaangażowaniem młodzi aktorzy opowiedzieli historię życia Lolka, Karola Wojtyły i wreszcie Jana Pawła II -człowieka nieprzeciętnego, pełnego ciepła i humoru, ambitnego i pracowitego, który konsekwentnie wymagał od siebie aż do ostatnich chwil życia. Ciekawe i melodyjne piosenki, pokaz taneczny oraz prezentacja multimedialna niezwykle uatrakcyjniły tę barwną akademię, której przygotowaniem zajęły się panie Katarzyna Czujak i Elżbieta Olenycz. Do powodzenia przedsięwzięcia przyczyniły się również: mgr Magdalena Gil, mgr Daria Kur, mgr Sylwia Kwas i mgr Lucyna Michenko.
Po zakończonej uroczystości odbył się bieg uliczny "Szlakiem Jana Pawła II". Trasa sztafety prowadziła od stadionu sportowego KP "Beskid" na wzgórze Kaplicówki, a wzięli w niej udział nauczyciele oraz uczniowie SP-3. Po ukończeniu biegu odśpiewaliśmy pod Krzyżem Papieskim "Barkę". W tym czasie delegacja nauczycieli i uczniów złożyła kwiaty pod granitowym monumentem, a następnie dyrekcja szkoły oraz przedstawiciele poszczególnych klas uczestniczyli w uroczystej mszy świętej sprawowanej w sanktuarium św. Jana Sarkandra na Kaplicówce.
Tego samego dnia po południu w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II odbyło się uroczyste wręczenie nagród wszystkim uczestnikom gminnych konkursów papieskich: plastycznego na projekt muralu, prezentacji multimedialnej "Szlak papieski", V Gminnego Konkursu o Janie Pawle II oraz kroniki klasowej "Detektyw papieski". W gali wzięli udział przedstawiciele władz miasta, księża i członkowie komitetu organizacyjnego papieskiej wizyty. Uświetniły ją występy uczniów recytujących własne utwory poetyckie o Janie Pawle II, śpiewających piosenki o papieżu oraz tańczących na Jego cześć. Odczytano także fragmenty kronik klasowych. Twórczość uczestników konkursów można było podziwiać wyeksponowaną na ścianach auli, kroniki rozłożono na stołach, a prezentacje i zdjęcia ukazały się na projektorze. Spotkanie poprowadziła mgr Katarzyna Chrobok - nauczycielka religii.
Kolejnym punktem uroczystych obchodów 20. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Skoczowie było przeprowadzenie 2 czerwca na krytej pływalni "Delfin" sztafety pływackiej "20 lat - 20 kilometrów", w której wzięli udział nauczyciele, rodzice oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II.
To był niezwykle emocjonujący rok szkolny, rok bliskich spotkań z wielkim Polakiem i wspaniałym człowiekiem - Patronem naszej "Trójki"!
scenariusze lekcji o Janie Pawle II
Toras © 2006-2017. Created by TORAS. Wszelkie prawa zastrzeżone.